fbpx
+48 52 320 06 88 kontakt@cstcoaching.pl
CST Coaching

Ta metoda wspierania rozwoju budzi wiele kontrowersji, ale nie można jej odjąć skuteczności – pod warunkiem, że sesje są prowadzone przez profesjonalistę z odpowiednim wykształceniem. Świadomość, czym tak naprawdę jest coaching, skąd się wziął i jakie cechy powinny zostać spełnione, by zapewnił oczekiwane rezultaty, jest niezbędna, by zrozumieć, w jaki sposób w ramach niego się pracuje. Odpowiednie zrozumienie mechanizmów stanowi pierwszy krok, by odkryć, że może być metodą pracy, która najlepiej zadziała na drodze do osiągnięcia wymarzonego sukcesu.

Coaching – skąd się wzięła moda?

Początków tej metody wspierania rozwoju należy upatrywać na początku XX wieku. Pierwsza publikacja na ten temat ukazała się w 1937 roku, w kolejnych latach powstawały następne, które opierały się na koncepcjach znanych przede wszystkim z psychologii sportu. Od lat 50. XX wieku równolegle w sporcie oraz w biznesie rozwijały się koncepcje metodologiczne coachingu, w tworzeniu których sięgano do osiągnięć psychologii poznawczej oraz behawioralnej.

Twoje codzienne wsparcie w życiu prywatnym i zawodowym

Coaching wymaga porozumienia między obiema stronami, żeby działania w ramach rozwoju osobistego lub zawodowego mogły przynieść oczekiwane efekty. Niezbędne jest wskazanie celów, jakie dana osoba chce osiągnąć, które mogą być transakcyjne (np. nauka nowych umiejętności, podniesienie kompetencji, ukończenie konkretnego działania, rozwój w ramach umiejętności miękkich) oraz transformacyjne (wzięcie odpowiedzialności za swoje życie, zmiana tożsamości, ugruntowanie sensu życia, odnalezienie misji życiowej/ firmowej).

Cele określane są przez klienta coachingu (Coachee) lub sponsora w porozumieniu z klientem. W trakcie sesji coach aktywnie słucha, zadaje pytania oraz stosuje specyficzne narzędzia i zadania rozwojowe, by pomóc osiągnąć oczekiwany rezultat. Nieustannie towarzyszy klientowi w jego drodze, wspierając w poszukiwaniu indywidualnych sposobów rozwiązywania problemów i motywując do kolejnych działań.

Przedstawiana metoda rozwoju może być mylona z terapią, doradztwem oraz konsultingiem, mentoringiem czy treningiem – opiera się jednak na innych zasadach współpracy. W ramach niej obie strony skupiają się na odkrywaniu mocnych stron klienta, a także szukaniu sposobów wykorzystywania potencjału oraz tworzeniu własnych dróg dotarcia do upragnionych rezultatów. Świadomość tych charakterystyk jest bardzo istotna i pomaga lepiej zrozumieć, czym tak naprawdę jest coaching.

Możesz również posłuchać podcasu Rozwiń Skrzydła odcinek Czym jest coaching. Anita Orzechowska i Coach John rozmawiają o coachingu.