fbpx
+48 691 213 623 kontakt@cstcoaching.pl

Awans a kryzys emocjonalny

Coaching w sytuacji kryzysu.

Coaching w sytuacji kryzysu, sytuacja pierwsza. Od jakiegoś czasu myślisz coraz bardziej o tym, że czas na inne stanowisko. Starasz się zwrócić uwagę przełożonym, współpracownikom, że jesteś gotowa/y na zmianę. Masz przygotowanie merytoryczne, doświadczenie i praktykę jako lider i zdajesz sobie sprawę, że sprawdzisz się w roli menedżera zespołu. Od dłuższego czasu napomykasz w rozmowach, że jesteś gotowa/y na kolejny krok, że awans jest dla Ciebie naturalną rzeczą. Masz poczucie przygotowywania się do nowej funkcji, napięcie rośnie, każdego dnia sygnały jakie otrzymujesz sprawiają, że zaczynasz odczuwać stres. Trwa to jakiś czas, poziom stresu utrzymuje się, decyzja nie nie zapada.

Zaczynasz odczuwać lęk,

że być może za szybko to zainicjowałaś/eś, może to nie był dobry moment? I w końcu dostajesz wiadomość, przyszła do Twojego biura HR Kasia i powiedziała, że od przyszłego miesiąca stajesz na czele zespołu. Można pomyśleć idealnie, nareszcie się dokonało. Teraz możesz zabrać się do pracy. Po kilku dniach zauważasz, że nie możesz wieczorem zasnąć, miliony myśli kłębi się w Twojej głowie. Pijesz za to więcej kawy, gdyż rano jesteś nieprzytomna/y, jednak i tak masz poczucie, jak ktoś by Ci odciął prąd. Ktoś zwraca Ci uwagę, że warczysz zamiast odpowiadać, nie możesz się skupić i zaczynasz wątpić w to, czy sobie poradzisz. Wypijasz hektolitry kawy a podczas przerwy śniadaniowej unikasz ludzi, masz ochotę uciec. Jesteś w kryzysie chronicznym, zdarza się w życiu zawodowym.

 

więcej o chronicznym https://www.cstcoaching.pl/coaching-w-sytuacji-kryzysowej/

 

Druga.

Coaching w sytuacji kryzysu, sytuacja druga. Pracujesz jako specjalista. Nieźle ci idzie, masz doskonałe wyniki. Stale jesteś na czele listy najlepszych w Twoim dziale, a słuchy chodzą, ze Twoja wydajność jest ponad przeciętna. Dobrze Ci w tym miejscu gdzie jesteś, praca sprawia Ci radość, zarabiasz dobrze, masz poczucie spełnienia. Nagle przychodzi do Ciebie mail z informacją, że masz się wstawić na rozmowę do zarządu. Myślisz, super, może dostanę podwyżkę, albo jakąś nagrodę. Słyszysz jak prezes mówi, że jesteś wartościowym pracownikiem, Twoja praca przyczynia się do generowania wyśmienitych wyników finansowych, chcą Ciebie docenić, uhonorować, jesteś ważny dla firmy, dlatego awansują Ciebie i obejmiesz kierownictwo nad zespołem. Z początku te słowa do Ciebie nie docierają,

jesteś w szoku.

Po dwóch dniach dostajesz maila z HR o Twoich nowych obowiązkach. od nowego miesiąca. Dociera do ciebie, że to się dzieje naprawdę Postrzegasz tę informację jako wymagającą adaptacji, czujesz jak pocą Ci się dłonie, serce mocniej bije, ciśnienie rośnie, odczuwasz silny stres. Przez następne kilka dni budzisz się po 3-4 godzinach i już nie możesz spać. Ciężko jest Ci cokolwiek przełknąć, postrzegasz tę trudną sytuację jako zagrożenie, odczuwasz lęk i złość na tę niekorzystną w Twoich oczach zmianę. Ktoś inny mógłby się cieszyć z awansu ale Tobie to absolutnie nie było potrzebne do szczęścia. Masz trudności w podęciu decyzji jak masz dalej postąpić, boisz się, ze gdy pójdziesz do zarządu i oznajmisz, ze nie chcesz tego awansu to narobisz sobie kłopotów, przecież oni Tobie zaufali. Nie chce Ci się nic robić, przeglądasz bezwiednie social media, czujesz się bezradna/y, odczuwasz spadek poczucia własnej wartości. Tak, doświadczasz kryzysu emocjonalnego ostrego w życiu zawodowym.

Oba przykłady mówią o sytuacji, jako oczywiście kryzys psychologiczny, Czy tu jest miejsce na coaching w sytuacji kryzysu?

 

 

 

Czas na coaching w sytuacji kryzysu

Nasze życie jest pełne niespodzianek takich pozytywnych i negatywnych. Zarówno jedne jak i drugie mogą sprawić, że znajdziemy się w obliczu dylematów moralnych, egzystencjonalnych, zagrożeń bezpieczeństwa, momentów rozwojowych, trudnych sytuacji. życiowych czy zawodowych. Wszystkie te stany i sytuacje mogą sprawić, że doznamy reakcji w postaci czasowego zaburzenia funkcjonowania na poziomie poznawczym, emocjonalnym, swojego zachowania. Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić i potrzebna jest Nam pomoc psychologiczna.

W sytuacji trudnej najpierw zastanów się gdzie szukać pomocy. Proces pracy wyjścia z tego stanu wymaga interwencji kryzysowej. Potrzebujesz poszukać specjalisty, który posiada takie kompetencje, będzie to Interwent Kryzysowy lub mentor coach kryzysowy. Forma pracy ma kluczowe znaczenie.

Coaching mentoring kryzysowy

składa się z elementów interwencji kryzysowej i coaching klasyczny. Etap pracy coacha kryzysowego polega na udzieleniu pomocy klientowi w wyjściu z sytuacji trudnej. Po pierwszej fazie pracy w charakterze interwencji kryzysowej klient wraca do osoby sprzed kryzysu. Moment funkcjonowania sprzed kryzysu pozwala na dalszą pracę metodami coachingu klasycznego gdyż klient jest w stanie sobie poradzić ze sobą i kontynuować etap rozwoju osobistego.

Czy każdy coach poradzi sobie

w sytuacji kryzysu emocjonalnego ?

Coach pracujący metodami klasycznego coachingu bez znajomości narzędzi coachingu kryzysowego nie zademonstruje umiejętności radzenia sobie w sytuacji kryzysu emocjonalnego. Do pracy z kryzysem emocjonalnym coach klasyczny potrzebuje pozyskać kompetencje interwencji kryzysowej na studiach podyplomowych lub w Instytucie Pozytywnej Terapii Kryzysu https://www.iptk.pl/p2/ w ramach własnego rozwoju.

Praca w formie pomocy osób z może mieć charakter indywidualny lub jako grupowy coaching

Anita Orzechowska

Coach kryzysowy, psychotraumatolog, interwent kryzysowy

 

Mamy dla Ciebie kilka gotowych rozwiąń.

Możesz również skorzystać z innych form wsparcia przy budowaniu kultury empowermentu:

Coaching menadzerski, Coaching Executive, Szkolenie z kompetencji coachów.

Aby dostosować odpowiednią usługę do Twoich potrzeb, wyślij do Nas zapytanie

 

Verified by MonsterInsights