fbpx
+48 691 213 623 kontakt@cstcoaching.pl

To co to jest ten coaching?

Na to pytanie łatwiej jest odpowiedzieć – wyobraź sobie czym nie jest? Nie jest żadną formą wsparcia człowieka, która dostarcza wiedzy – trener, nauczyciel; nie dostarcza pomocy w zaburzeniach i innych chorobach psychicznych – psychoterapeuta kliniczny, psychiatra, nie dostarcza pomocy w kryzysie emocjonalnym – interwent kryzysowy, coach kryzysowy (to kompetencje interwenta kryzysowego i coacha klasycznego), pomomo, że jest psychologią stosowaną. W pracy coachingowej klient potrzebuje być zasobny i sprawczy, inaczej klasyczny niedyrektywny nie zadziała. Na całe szczęście jest to forma pracy z obszaru rozwój osobisty gdzie oprócz ortodoksyjnego nurtu ICF (International Coaching Federation) mamy również inne form, które dopasowują swoje metod rozwoju osobistego do potrzeb klientów. Rolą coacha jest przede wszystkim doprowadzić klienta do osiągnięcia celów coachingu. Definicja coachingu jest inna w zależności od organizacji, szkoły i firmy poruszającej się w obszarze tego zagadnienia. Generalnie dzięki coachingowi klienci mają dokonać trwałej zmiany i osiągnąć swój cel. W formie niedyrektywnej do pracy coacha należą: zapewnienie bezpieczeństwa procesowego, ustalenie celu procesowego, towarzyszenie w zmianie i wydobycie potencjału klienta. Podając narrację coachingowi klienci

ustalają nad czym chcą pracować,

czy ma to być osobisty życiowy, czy z obszaru życia zawodowego, dla liderów executive, menedżerski, biznesowy, life różne są rodzaje w zależności od potrzeb procesu. Wybór pracy metodą coachingu ustala coach, który powinien być do tego odpowiednio przygotowany przez szkołę/studia coachingowe oraz superwizora lub mentor coacha (mentora dla coachów.) Rozwój osobisty klienta jest głównym celem tej metody rozwoju. Podczas pracy rozwojowej celem klienta może być awans, zmiana pracy, życie osobiste, prowadzenie biznesu, zarządzanie zespołem, doskonalenie kompetencji jako lider, praca w rozwoju zawodowym. Coach pomaga klientowi poprzez partnerstwo w określeniu kierunku w jakim zmierza a spotkania coachingowe mają pobudzić klienta do refleksyjnego myślenia, zmiany perspektywy, zastanowienia się nad własnym rozwojem osobistym jeżeli spotkania coachingowe dotyczą sfery zawodowej. Poprzez pracę nad sobą klient odkrywa najlepszą wersję siebie.

Executive coaching online

To forma pracy  indywidualnej skierowanej do liderów. Executive coaching  to klient otrzymuje wsparcie coachingowe i zazwyczaj mentoringowe. Często w procesie executive klienci oczekują od coacha, ze ten będzie ekspertem w dziedzinie zarządzania, prowadzenia biznesu. Nie mniej w procesie executive najważniejsze jest w sesji coachingowej stworzenie przestrzeni do kreatywnego rozwiązywania problemów. W procesie executive działania metody wspierają klienta w zarządzaniu strategicznym firmą. Cechą dobrego coacha jest posługiwanie się kompetencjami coacha w taki sposób aby proces rozwoju ze strony klienta był najbardziej skuteczny. W executive klient coacha musi ustalić ramy pracy, na ile ma to być mentoring a na ile zawodowy. Często w executive pojęcie coachingu sprowadza się do mentoringu dlatego ważne jest wcześniejsze ustalenie zasad pracy za pomocą kontraktu.

Coaching indywidualny, coaching grupowy online

Coaching ma za zadanie udzielić pomocy coacha niezależnie czy jest to coaching indywidualny czy coaching grupowy. Coach ustala z klientem cel coachingu i na podstawie tego może zaproponować formę pracy indywidualną lub grupową w przypadku zleceń z organizacji. W przypadku pracy z klientem prywatnym zazwyczaj w grę wchodzi coaching indywidualny stacjonarny lub online. Profesjonalny coach wie jak ma zarządzić procesem, aby klient coachingu był zadowolony a coachowie pracują tak, aby być użytecznymi dla swoich klientów. Rozwój coachingu miało na celu podniesienie jakości życia osób indywidualnych jak i organizacji oraz praca nad własnym rozwojem osobistym.

więcej o coachingu

Firma coachingowa CST Coaching Anita Orzechowska dostarcza wiedze na temat coachingu, uczy tej formy rozwoju osobistego i prowadzi profesjonalne sesje.

https://szczyptaluksusu.pl/coaching-co-to-jest-definicje-zakres-dzialania-anita-orzechowska/

Anita Orzechowska

Master Counseling & Coaching, Leadership & Executive Coach,

Akredytowany Coach PCC ICF, Akredytowany Coach i Superwizor Izba Coachingu, Akredytowany Mentor i Coach EIA Senior Praktyk EMCC, Mentor Coach ICF, Master Praktyk NLP, Certyfikowany Konsultant Odporności Psychicznej AQR, Certyfikowany trener Podróż Bohatera®, Certyfikowany Konsultant, Mentor Coach Kryzysowy IPTK. Certyfikowany Kryzysowy i Rozwojowy mentor finansowy IPTK.

więcej o mnie Anita Orzechowska

Mamy dla Ciebie kilka gotowych rozwiąń.

Podróż Bohatera szybka rozwgrywka,

Coaching profesjonalny

sprawdź całośc w Naszym sklepie  

Verified by MonsterInsights