fbpx
+48 52 320 06 88

Jak menadżerwoie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych?

CZYM JEST COACHING MENADŻERSKI?

Coaching Menadżerski to wsparcie dla menadżerów, osób zarządzających zespołami, jednostkami, działami, firmami.

Profesjonalny coach podczas cyklu spotkań z menadżerem, stosując specjalistyczne narzędzia oraz dysponując odpowiednimi kompetencjami inicjuje przestrzeń do kreatywnego działania i poszukiwania rozwiązań.

Czym powinien wykazać się coach? 

RADA:  

 • dla coacha – prowadź tylko takie spotkania, do których dysponujesz odpowiednimi kompetencjami,
 • dla sponsora (osoba wybierająca coacha do współpracy) – wybierz coacha, który potrafi przedstawić doświadczenie w prowadzeniu coachingu menadżerskiego – referencje lub odbył specjalistyczne szkolenie (najlepiej 125 godzin w zakresie nauki coachingu) – dyplom, certyfikat.

DLA KOGO JEST COACHING MENADŻERSKI:

– menadżerów średniego rzędu,

– kierowników zespołów,

– właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw,

– specjalistów, którzy współpracują z różnymi zespołami w ramach prowadzonych projektów,

– kierowników placówek,

– kierowników jednostek administracji państwowej.

Osób, które w istotny sposób odpowiadają za zarządzanie zespołem, jednostką, firmą, odpowiedzialność za przebieg procesu po stronie coacha to umiejętne towarzyszenie klientowi, inspirowanie i odzwierciedlanie tego, czego klient nie widzi lub nie potrafi dostrzec. Coach pozostaje w cieniu, nie wskazuje klientowi „najlepszego” wyjścia z trudnej sytuacji inicjuje możliwości kreowania różnorodnych rozwiązań.

 

Jak coach powinien pracować?

RADA:

 • dla coacha: pamiętaj w sesji jesteś w relacji partnerskiej, inspirujesz, zadajesz pytania i pozostajesz w cieniu, to jest najlepsza z możliwych form „pomocy”klientowi.
 • dla klienta: coach nie wie co jest dla Ciebie najlepsze, powinien za to wiedzieć oraz powinien umieć posługiwać się narzędziami i kompetencjami na takim poziomie, aby doprowadzić Ciebie do miejsca w którym zobaczysz, poczujesz, że wiesz, znasz odpowiedź oraz drogę do rozwiązania celu.

 

ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE A COACHING MENADŻERSKI

W czasie kryzysu społecznego, gospodarczego, pojawia się stres, nieporozumienia, konflikty, brak płynności finansowej, zwolnienia. To może stanowić podstawę do powstania kryzysu psychicznego.

W momencie kryzysu psychicznego, aby można było mówić o wsparciu coachingowym potrzebna jest tzw. interwencja kryzysowa. W zależności rozmiaru kryzysu psychicznego oraz kompetencji osoby, z którą decyduje się współpracować klient w obszarze rozwoju.

Nie każdy Profesjonalny coach posiada kompetencje do prowadzenie interwencji kryzysowych, gdyż tego typu praktyki zazwyczaj wychodzą poza kompetencje większości szkół coahcignu. Są to dodatkowe uprawnienia, którymi osoba zajmująca się wsparciem innych może posiadać oprócz uprawnień do prowadzenia praktyki coachingowej.

Profesjonalny coach zgodnie z kodeksem etyki powinien dysponować narzędziami do rozpoznania kryzysu psychicznego i poinformować klienta o zaprzestaniu usługi lub zmianie w kontrakcie na świadczoną usługę.

W wielu przypadkach menadżerowie są przepracowani i przemęczeni i nawet jeżeli nie doświadczyli kryzysu psychicznego to mogą być w sytuacji wyczerpania psychicznego i fizycznego.

W osłabionej kondycji własnej, menadżer może nie dostrzegać rozwiązań, które mogą być niezbędne w jego pracy. Coaching menadżerski wspiera menadżera w wykreowaniu rozwiązań jak i utworzeniu planu na wprowadzenie tych rozwiązań.

 

Z czym wiąże się praca w kryzysie?

RADA:

 • dla coacha: w tym trudnym czasie bądź uważny na to w jakim stanie jest klient, czy nie wykazuje symptomów kryzysu psychicznego. Zadbaj o siebie, Twoja kondycja jest kluczowa w pracy z klientem.
 • dla klienta: jeżeli coach zauważy niepokojące go symptomy, przyjmij jego rezygnację i zalecenie udania się do innego specjalisty: psychiatry, psychoterapeuty (absolwent 4 letnich studiów terapeutycznych z dyplomem ukończenia).

 

W JAKICH OBSZARACH MOŻE ZADZIAŁAĆ COACHING MENADŻERSKI?

 

Coach w trakcie pracy z klientem może wesprzeć go w identyfikacji mocnych i słabych stron, które w istotny sposób mogą zaważyć na generowaniu i wprowadzaniu rozwiązań.

Coach zwróci uwagę klientowi na poszukiwanie źródeł sytuacji kryzysowych oraz niwelowanie ich.

W trakcie procesu coachingowego klient może:

– wzmocnić swoje poczucie własnej wartości,

– przywództwo,

– wiarę w siebie,

– wiarę w zespół

– dostrzec możliwości, których wcześniej nie widział.

Dobrze prowadzone spotkania przez coacha dadzą przestrzeń do wzmocnienia i osadzenia klienta w stronę poszukiwania rozwiązań i realizacji celów własnych, zespołu, organizacji.

 

Kiedy zadziała coaching menadżerski?

RADA:

 • dla coacha: daj klientowi poczucie bezpieczeństwa i pełnego zaufania do siebie i procesu.
 • dla klienta: profesjonalny coach postawi na dobrze zbudowaną relację, wówczas, odnajdziesz to czego szukasz i jeszcze więcej.

 

Anita Orzechowska

#PoMistrzowskuRozwijamSkrzydła

 

1 komentarz

 1. coach

  Ciekawy opis

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 rzeczy, które warto wiedzieć o coachingu grupowym

5 rzeczy, które warto wiedzieć o coachingu grupowym

Jeżeli tylko mogę prowadzę coaching grupowy albo wplatam w szkolenie/warsztaty jego elementy. CZYM JEST COACHING GRUPOWY?   Większość dorosłych osób bierze udział w jakichkolwiek szkoleniach lub warsztatach. Mogą one mieć przeróżną formę, ramy, kontekst i zagadnienia....

Mamo, czemu zostałaś coachem?

- Mamo, czemu zostałaś coachem? 🤔 - Z kilku powodów...... Po pierwsze lubię pracować z ludźmi, zwłaszcza w relacji jeden na jednego. Po drugie to jest moja pasja, zadaję pytanie i widzę ten błysk w oku klienta, kiedy coś w nim pęka, zmienia się, doznaje...

Po co comu coaching? Część I

Po co comu coaching? Część I

Akademia WiedzyPo co komu coachi ng? Na przykład taka młodzież? Co ona zyska dzięki sesji coachingowym?Pomyślmy - wyznaczyć właściwą dla siebie ścieżkę edukacyjno-zawodową? No dobrze, ale przecież w szkołach są doradcy...